На численні фейки в медіа-просторі стосовно того, що з 1 березня 2024 року Пенсійний фонд припиняє виплату пенсій усім пенсіонерам, які не пройдуть фізичну ідентифікацію особи повідомляємо наступне.

Для всіх пенсіонерів, кому пенсія виплачувалась станом на 1 січня 2024 року (не припинена у встановленому Законом порядку), буде виплачуватись і надалі без будь-яких обмежень. Більше того, з 1 березня 2024 року такі пенсії будуть проіндексовані (збільшені) на індекс інфляції, який визначатиметься Кабінетом Міністрів України окремою постановою.

Виключенням є лише особи з числа внутрішньо переміщених осіб, які набули цей статус до повномасштабного вторгнення росії на територію України (до 23 лютого 2022 року). Ця категорія осіб згідно діючого Порядку має проходити ідентифікацію двічі на рік у будь-якому з відділень АТ «Ощадбанк» як одержувачі пенсій чи соціальної допомоги. Наразі всі пенсіонери з числа внутрішньо переміщених осіб мали пройти ідентифікацію станом на 01 січня 2024 року, проте у зв’язку із запровадженням в країні військового стану граничний термін проходження ідентифікації Урядом перенесено на 31 березня 2024 року (не проходження фізичної ідентифікації вказаною категорією пенсіонерів до визначеного граничного терміну дійсно може слугувати причиною для тимчасового призупинення виплати пенсії для з»ясування всіх обставин, але знову ж таки відновлення всіх виплат відбуватиметься зразу ж після ідентифікації особи).

Крім того, для поліпшення умов та можливостей для пенсіонерів, які у зв”язку з російським вторгненням опинились на тимчасово окупованих територіях або ж виїхали за кордон, Пенсійний фонд України постановою від 20 листопада 2023 року №49-2 затвердив Порядок встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсій, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат, яким розширив можливості ідентифікації осіб, які не мають змоги звернутись до територіальним органом Пенсійного фонду України.

Згідно Порядку пройти ідентифікацію особами, яким з різних причин призупинено виплату пенсії, зокрема:

• особисто звернутися до відділення АТ «Ощадбанк» або до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, що посвідчує особу (паспорт громадянина України);
  • через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
  • у закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою, якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном;
  •  за допомогою відеоконференцзв’язку із територіальним органом Пенсійного фонду України.

Необхідність проведення фізичної ідентифікації одержувачів пенсії органами Пенсійного фонду України за допомогою відеоконференцзв’язку виникає у осіб, які отримували пенсію через оператора поштового зв’язку «Укрпошта» і наразі перебувають за кордоном або на тимчасово непідконтрольній Україні території, або ж у разі отримання територіальними органами Пенсійного фонду України від уповноваженого банку, у якому відкрито поточний рахунок одержувача, повідомлення, передбаченого пунктом 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, про випадки, коли суми пенсії отримуються одержувачем з використанням платіжної картки і протягом року за такою платіжною карткою не проводились видаткові операції особисто одержувачем, а банком протягом року не проводилася фізична ідентифікації особи.

Механізм ідентифікації осіб за допомогою відеоконференцзв’язку уже запрацював з січня 2024 року, пенсіонерами з тимчасово непідконтрольних територій подано більше 16 тисяч заявок на відеоідентифікацію, більше 7,5 тисяч осіб ідентифіковано, їм відновлено виплату пенсії, яка була призупинена здебільшого ще в березні 2022 року.

Відділ обслуговування громадян № 8 (сервісного центру) ГУ ПФУ в Черкаській області